Sık Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

Gebeliğimin kaçıncı haftasına kadar medikal kürtaj uygulayabilirim?

Gebeliğinizin 12. haftasına kadar rahatlıkla kendi kendinize uygulayabilirsiniz .12.haftadan sonraki gebeliklerde ekstra farklı ürünler kullanarak düşük yapabilirsiniz.

Kanamam ne zaman başlayacak ve ne kadar sürecek?

Cytotec Misoprostol kullandıktan sonra kanama ve krampların başlamasını bekleyebilirsiniz. Kanama genelde ilaçların kullanımından 4 saat sonra başlar; ancak kimi zaman daha geç veya daha erkende başlayabilir

Düşük Atıklarını Görebilirmiyim ?

Birçok kadın pedinde veya tuvalette kan ve doku görebilmektedir. Embriyo(oldukça küçük) çoğunlukla doku ve kanla birlikte atılır ve kadın tarafından fark edilmez. Ancak; bu embriyoyu(oldukça küçük) görmenizde mümkündür. Gebeliğin süresine bağlı olarak, küçük bir gebelik kesesi görünür olabilir. Örneğin, eğer 6 haftalık gebeyseniz görünür bir kese olmayacaktır. 9 haftalık gebelikte, kanın içinde bir kese bulmanız ve embriyoyu görmeniz mümkün olabilir. 8-9 haftalık bir gebelikte, embriyonun boyutu yaklaşık 2.5 cm kadardır. Bu stres verici olabilir.

Emziriyorum cytotec kullanabilirmiyim?

Misoprostol aldıktan sonraki ilk 5 saatte emzirmemek daha iyidir. Bu ilk 5 saatte üretilen sürün atılması tavsiye olunur.

Cytotec Yan etkileri varmı?

Cytotec misoprostol kullanımında yan etkiye rastlanılmamıştır.Bir çok kullanıcı ilaç etkileri ve düşüğün etkilerini karıştırmaktadır. Cytotec hiç bir yan etkiye sebep olmamaktadır. Kendiliginden ilaç kullanmadan düşük yapan kişilerde bulantı,kusma, ishal ateş yükselmesi, titreme, kanama,kasıklarda ağrı görülebilir bunlar düşügün sebeb olduğu etkilerdir.İlaç kullanarak gerçekleşen düşüklerdede aynı etkileri göreceksiniz.Bu etkiler görülmeden düşük gerçekleşmez.

Cytotec kullanırken birşeyler yiyebilirmiyim?

Sezgi gücünüzü azaltacağından, alkol tüketmemelisiniz. Normalde yapacağınız gibi sıvı maddeler tüketebilir ve yemek yiyebilirsiniz. Ancak bazı kadınlar Misoprostol sebebiyle mide bulantısı yaşayabileceklerinden, hafif şeyler yemeyi tercih edebilirsiniz.

Cytotec ile düşük yaptıktan sonra tekrar çocuk sahibi olabilirmiyim?

Kadınlar yaklaşık 40 yıl kadar doğurgandırlar. Bazı kadınlar, korunma yollarının işe yaramaması, ne zaman cinsel ilişkiye gireceğini kestirememesi veya korunma yöntemleriyle ilgili bilginin veya yöntemlerin erişilebilir olmaması gibi sebeplerle birden fazla olarak kürtaj yaptırma gereksinimi duyarlar.Güvenli bir kürtaj yaptırmak, veya bunu birden fazla kez yaptırmak, bir kadının sağlığını veya ileride çocuk yapma kapasitesini etkilemez.

Ağrı Kesici Kullanabilirmiyim?

Ibuprofen kramplar için en etkili ağrı kesicidir.Bununla birlikte Naproksen ve Diklofenak gibi başka NSAID’ler de kullanabilirsiniz.Ibuprofen elde edemiyorsanız, parasetemol, tylenol(asetominofen) veya Aspirin(Salisilik Asit) de etkili olacaktır. Bazı kadınlar için ekolarak karna sıcak su kompresi de rahatlık sağlayacaktır. Lütfen, aldığınız ağrı kesicide alabileceğiniz maksimum dozaj için kullanım talimatlarını okuyunuz.

Medikal Kürtaj Zor mudur?

Hayir. Misoprostol`i kendi başınıza alabilirsiniz. Misoprostol`u kullanmak diğer ilaçları kullanmaktan daha karisik degil.Tıbbi kürtajin bir hastane ya da ilk yardim kliniginde yapilmasina gerek yoktur. Medikal kürtajin riskleri,normal düsük yapmanin riskleriyle aynidir. Hamileliklerin % 15`i düşük ile sonuclanir. Bu düsükler genellikle hastanede degil evde meydana gelir. kadınların cogu bu tür durumlarda ne yapmalari gerektigini kendileri bilirler ve sadece agir kanamalar veya ates gibi problemli durumlarla hastaneye giderler. Medikal kürtaj düsük yapmaya neden olur. Hamileliginiz 9. haftayi gecmemisse ve yasadığınız yer sağlık hizmetlerine bir saatlik mesafedeyse, bu ilaçları evinizde kendiniz kullanabilirsiniz.

Medikal Kürtaj Tehlikemi?

Cytotec misoprostol ile düşük yapmanın hiçbir tehlikesi zararı riski bulunmamaktadır.Evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz güvenilir bir çocuk düşürme medikal kürtaj yöntemidir.