Düşük hapı nedir ?

Düşük hapı rahim ağzının açılmasını sağlayan bir ilaçtır.Rahim ağzı açıldıgında gebelik rahim içinde tutunamaz ve kayarak rahimden çıkar düşük işlemi gerçekleşir.Bu yöntem rahim tahliyesi olarakta geçer en güvenilir düşük yapma yöntemide budur.

Pek çok ülkede kürtajı ve düşük hapı kullanımını sınırlayan kanunlar bulunmaktadır. Kürtajın yasal olduğu ülkelerde doktorların çoğu mifepristone ve misoprostol ilaçlarını hamileliğin ilk 12 haftasında kullanmayı tavsiye etmektedir fakat misoprostol ilk 12 hafta içerisinde bir hamileliği sonlandırmak için oldukça etkilidir. Semptomlar ani düşük (kürtaj) ile çok benzerdir ve düşük hapını kişisel mahrem olarak kullanılması kadınlar için daha güvenlidir.  Düşük hapı medikasyonunda kullanılan ve hamileliği sonlandıran ilaç serviksin yavaşça ve rahat bir şekilde açılmasıyla (rahmin açılmasıyla)  işe yarar ve rahmin daralmasına neden olur. Misoprostol ile genellikle 1 ila 2 saat içerisinde alınan ilk 4 hapın vücudunuz tarafından emildiğinde, sancı ve kanamanız başlayacaktır.   Düşük (Kürtaj) genellikle son misoprostol haplarının alınmasından sonra 24 saat içerisinde gerçekleşir.  Bazen, daha öncede gerçeklebilir.

Hamilelik dokusu geçince bunu söyleyebileceğinizi düşünüyorsanız Küçük koyu renkli üzümler ve ince membranlar gibi; ya da beyaz, yumuşak bir tabaka ile çevrili küçük bir kese gibi görünebilir. Hamileliğin sürecine bağlı olarak, bu dokular küçük el tırnağı boyutu ile başparmağı boyutu aralığında olabilir.  Bu dokuları tanımlayabiliyorsanız, bu , düşük işleminin başarılı olduğunun bir belirtisidir. Bazen, hamilelik dokusu kan pıhtısı halinde olabilir. Dikkatlice bakmadığınız sürece onu göremeyebilirsiniz.